حکم ( خودارضایی ) چیست؟ - نصرت العلوم دات کام

حکم ( خودارضایی ) چیست؟

1 دقیقه خوانده شده

images (69)

از احمد در گناهان کبیره #

سلام سوالی داشتم : حکم استمنا ( خودارضایی ) چیست؟ از گناهان کبیره است؟
پاسخ:
در کتاب جوهره آمده «الاستمناء حرام وفیه التعزیر» آمده که استمنا یعنی خود ارضائی بتوسط دست و یا بوسیله ای دیگرحرام و مرتکبش باید مجازات بشود،. و در کتاب « فى رد المحتار على الدر المختار» آمده که« بأنه لو أدخل ذکره فى حائط ونحوه حتى أمنى أو استمنى بکفه بحائل یمنع الحرارة یأثم أیضا. » اگر کسی بوسیله ای بغیر از دست خودش را ارضاء کند موچب گناه می گردد
علامه زیلعی از آیات و احادیت ریادی بر عدم جواز استمناء استدلال می گیرد : {وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ * إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ } [المؤمنون: ۵-۶] یعنی ارضای خواهشات جنسی فقط از طریق مقاربت جنسی با همسر مشروعش، جایز می باشد
در جائی دیگر خداوند می فرمایند: خودتان را با دستان خود در هلاکت نیندازید( و لا تلقوا بایدیکم الی التهلکه) انسان نباید به خاطر یک ذره خوشحالی به گمان خودش، خودش را برای همیشه دچار انزوا و نابودی قرار دهد تقریبا علما و فقها همگی اتفاق نظر دارند که این عمل ناجایز می باشد و عواقب سخت دنیوی و اخروی بدنبال دارد، البته برخی از علما بر این باورند اگر شخصی با انچنان حالت اضطراری دچار شده که اگر خودش را ارضاء نکند حتما دچار زنا خواهد گردید و ضمنا امکانات زنا هم برایش میسر می باشد در همیچنین صورتی گویا دو امر ممنوع برایش پیش آمده و برای اینکه مبتلا به زنا نشود اگر استمناء بنماید در حد جواز اضطراری اشکالی ندارد، اما در حالات عادی حکم همان حرمت و عدم جواز می باشد و در ضمن عوارض منفی این عمل شنیع بسیار زیاد می باشد که به برخی اشاره می گردد، البته به عزیزانی که مبتلا به این عمل می باشند استدعا می گردد که بر خوشان رحم بکنند و جوانمردانه تصمیم به ترک این عمل بگیرند و در گذشته هر چه پیش آمده به آن فکر نکنند چون خداوند بندگان توبه کننده اش را دوست می دارد، همچنین این مبتلایان سعی کنند که خودشان را به روزه گرفتن عادت بدهند و از تنهایی بیرون بیایند و از تذکره ی هر آن چیزی که غرایز جنسی آنان را ملتهب می کند بپرهیزند و همیشه این احساس را بکنند که این عملشان در دید خداوند می باشد برای نکوهش این عمل همین قدر بس است که شخص مبتلا از اینکه دیگران مطلع شوند شرمنده می گردد. و نباید بک انسان فهمیده با یک سری تأویلات غلط خودش را قانع کند و برای همیشه خودش را ضایع گرداند، مردانه وارد سعی و تلاش و کسب رزق حلال باشد تا اینکه امکانات ازدواجش را فراهم نماید، یدون تردید خداوند زمینه ی عزت و رستگاری همچنین انسانهای حقیقت پسند را فراهم خواهد نمود و خوب است که از نزدیک برای ترک این عمل با اهل رأی و مشوره نماید تا اینکه راه درست را در یابد، اکنون به برخی از عوارض مضر و منفی این عمل شنیع اشاره می گردد:
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
این کار زشت، آشفتگی و شوریدگی حال را سبب می شود و اگر تکرار شود نتایج سختی را در پی خواهد داشت. استمنا هوش را ناتوان، خوی را پست و نیروهای بدن را نابود می سازد و آن را باید نه تنها گناه به خدا، بلکه بی حرمتی بدانچه در عالم بشریت پاک و نیک است به شمار آورد. این کار زشت اگر همینطور برای یک شخص ادامه یابد نه تنها بدبختی می آورد بلکه همه ی راههای به دست آوردن خوشبختی را تباه و ویران می سازد)
م
«هیچ چیز به اندازه ی خود ارضایی، ذهن و جسم را ضعیف نمی کند و این نوع شهوترانی با طبیعت آدمی به کلی مغایر است اما نباید هم این موضوع از کودک (، نوجوان و جوان) پنهان بماند، باید آن را با همه ی زشتی اش پیش روی وی قرار داد و گفت بدین طریق از تولید مثل می افتد، باید به وی گوشزد کرد که این عادت زشت، بیش از هر چیز دیگری قدرت جسمی اش را نابود می کند، با این کار دچار پیری زودرس می شود، هوشش زیان فراوان می بیند …»
«نخستین نتیجه ی عادت به این کار شنیع این است که قوت و شفافیت چشم ها زایل می گردد صورت، رنگ اصلی خود را از دست می دهد و پژمرده می شود در نگاههای مبتلایان به این کار، هوش و ذکاوت اولی دیده نشده، حالت گرفتگی در سیمای آنها ظاهر می گردد چشم های آنها با حلقه های کبود رنگی احاطه می شود بعد از آن سستی و تنبلی در اعضای مختلف مشاهده می شود. نقصان حافظه، خرابی اشتها، مشکل شدن هضم، تنگی نفس، تغییر اخلاق و مزاج به طور غیر قابل توضیح، حسادت، غم و کدورت، مالیخولیا، فکر گوشه گیری و تنهایی از نتایج شوم ابتلای به این انحراف جنسی است.»
لف) ضررهای جسمانی:
۱٫ تحریک زیاد هیپوتالاموس و در نتیجه تحریک افراطی غدد جنسی که سبب پرکاری نامتناسب آن‎ها می‎شود، بلوغ زودرس را بدنبال دارد که شما از عواقب نامطلوب بلوغ زودرس ناآگاه نیستید.
۲٫ کاهش و تخلیه مکرر قوای جسمانی و روحی حاصل از عمل خود ارضایی به ضعف عمومی بدن و بالاخره پیری زودرس می‎انجامد.
۳٫ به علت افزایش جریان خون در اعضای تناسلی، مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبی خون می‎شوند، هم‎چنین تخلیه‎های مکرر عصبی و عدم ارضای روحی در دراز مدت موجب ضعف عصبی و عوارض روحی می‎گردد.
۴٫ ضعف بینایی و بی‎اشتهایی و در صورت افراط، ضعف استخوانی و ناراحتی‎های مفصلی از عوارض خودارضایی است. هم‎چنین در مراحل افراطی و یا در برخی شرایط خاص مزاجی این عارضه به ضعف عصبی و لرزش دست و گاه به فلج بعضی از اعضا منجر می‎شود و ممکن است سبب فلج تمام اعضای بدن نیز بشود.
۵٫ ضعف جنسی و انزال زودرس از دیگر عوارض است و بعد از ازدواج فرد را دچار مشکل ارتباطی خواهد کرد باید توجه کرد که بسیاری از افرادی که دچار خودارضایی هستند بعد از ازدواج هم این کار را انجام می دهند و بعد از گذشت چند سال از ازدواجشان، دیگر میل چندانی به نزدیکی با همسر خود ندارند و بدیهی است که اگر زن و مرد نسبت به هم دچار سردی جنسی بشوند چه تاثیرات منفی ای بر زندگی طرفین خواهد گذاشت
۶٫ بی‎تحرکی، تحلیل رفتن قوای جسمانی، آسیب‎پذیری در برابر بیماری‎ها، بیماری‎های مقاربتی، عقیم شدن و ناتوانی در تولید مثل، از بین رفتن شفافیت چشم، از بین رفتن نورانیت و بشّاشیت چهره و… همگی از عوارض جسمی خود ارضایی هستند.
ب) ضررهای روحی و روانی:
۱٫ رکود فکری و اختلال‎های متعدد روانی از قبیل افسردگی و اضطراب.
۲٫ فرد از نظر فکری، نوعی توجّه نسبتاً مداوم به موضوعات جنسی پیدا می‎کند که این فکر از تفکر آزاد و تمرکز جلوگیری می‎نماید.
۳٫ ضعف حافظه، حواس‎پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری، منزوی شدن و گوشه‎گیری، پرخاش‎گری و بداخلاقی هم از عوارض خودارضایی‎هستند.
۴٫ از بین رفتن خلاقیت‎ها و توانایی‎ها، سرکوب شدن استعدادها.
۵٫ بی‎ذوقی، بی‎نشاطی.
۶٫ یأس از زندگی و ناامیدی نسبت به آینده.
۷٫ هوس‎باز و بی‎بند بار شدن و اعتیاد به ارضای جنسی نامشروع.
۸٫ بی‎احساسی و بی‎تفاوتی، کم‎رویی.
۹٫ بی‎علاقگی نسبت به امور معنوی و از بین رفتن صفای دل.
۱۰٫ احساس گناه، ضعف اراده، عدم اعتماد به نفس و صدها عارضه خطرناک دیگر.
ج) ضررهای اجتماعی:
۱٫ بی‎آبرویی.
۲٫ مشکلات خانوادگی.
۳٫ انزوای اجتماعی.
۴٫ مشکل در دوست‎یابی.
۵٫ طرد شدن در جامعه.
۶٫ از بین رفتن عشق و محبت نسبت به دیگران.
۷٫ مشکلاتی در ازدواج از قبیل:
ـ دیر ازدواج کردن.
ـ بی‎میلی به همسر.
ـ ناتوانی در مقاربت صحیح و ارضای جنسی خود و همسر.
ـ سرد بودن کانون خانواده.
ـ طلاق.
ـ ناتوانی در برابر مشکلات پس از ازدواج.
ـ بزهکاری.
ـ از بین رفتن عزّت و پاکدامنی.
ـ از بین رفتن شرف.
ـ بی‎غیرتی.
۸٫ انحطاط و انحراف فکری و عملی خود و به انحراف کشاندن دیگران بخصوص نسل جوان جامعه.
۹٫ ایجاد خطرات اجتماعی برای خانواده خود و نوامیس دیگران و خطرها و ضررهای دیگری که فعلاً جای ذکر آن نیست.
والله اعلم بالصواب

والله اعلم بالصواب

داستان های بیشتر

1 دقیقه خوانده شده
1 دقیقه خوانده شده

18 دیدگاه برای “حکم ( خودارضایی ) چیست؟

 1. بسیار تشکر از پاسخ کاملتان
  بقیه دوستان همه پاسخ سردبیر رو کامل بخونند تا اگر مبتلا به این عمل ( خودارضایی ) هستند از عوارض این عمل در امان بمانند و این عمل را ترک نمایند.
  خداوند من و شما را به راه راست هدایت بفرماید. آمین

 2. سلام و عليكم بسيا ر عالي و خوب بود و الله جل بنده هايي كه از ته دل توبه كنند گناهان را عفو مي كنند

 3. من دوچار استمنا شده ام توبه کردم ولی در توبه ام کوتاهی نموده ام ایا راه برگشتی وجود دارد و خداوند مرا میبخشد؟ایا من تازه دوچار استمنا شده ام حد بر من واجب است؟اگر استمنا بدون دخالت دست باشد چه حکمی دارد؟

  1. نا امید مباش خداوند بخشاینده است البته با اعتماد به نفس سعی کن از همچنین اعمالی خودت را رهائی دهی. سعی کنی بسیار تنها نباشی و طوری خودت را سرگرم بکن که فرصتی به همچنین اعمالی پیش نیاید

 4. سلام . جزاكم الله ، مطلب خوبي بود خداوند شما را اجر فراوان دهد . در ضمن بهتر است ضررهاي استمنا را علما در سخنراني ها عنوان كنند تا جواناني كه به اينترنت دسترسي ندارند هم بتوانند از اين عمل شنيع اطلاع حاصل كنند.

 5. سلام.جزاکم الله بسیار عالی .وهمین طور که دوست عزیزمان فرمودند علما باید این مسائل را در مراسم ها و مجلس های جمعی بیان بفرمایند.لطفا برسی بفرمایید.اجرکم عند الله

 6. باعرض سلام من پسری 14 ساله هستم میخواستم بدانم که نماز من درست است من هفته ی دوبار یا یکبار اگر جای تنها باشم خودارضایی میکنم و بعد پشیمان میشوم و بعد از خودارضایی غسل انجام میدهم ونمازهایم را میخوانم میخواستم بدانم که الان نماز من صحیح است یا باطل ؟؟؟و یک راهکار مناسب و تاثیر گذار برای ترک خودارضایی بگوید. خدا از شما راضی باشه که اینطور می خواهید مردم را رهنمایی کنید .دستتان درد نکنه خیلی ممنون

 7. سلام من پسری 14 هستم میخواستم بدانم که نمازهایم صحیح است یا باطل من اگر تنها باشم خود ارضایی میکنم ودر هفته ی 2یا3 بار خودارضایی میکنم و نمازهایم را حتما میخوانم غسل هم انجام می دهم الان میخواستم بدانم که نماز من صحیح است یا باطل ؟؟؟
  یک سوال دیگه هم دارم من وقتی چیزی تحریک کننده میبینم منی به اندازه ی 2 یا 3 قطره از من خارج میشود من باید غسل انجام بدهم؟؟؟
  دستتون درد نکنه که اینطوری مردم را رهنمایی میکنید.

  1. السلام علیکم و الرحمه الله و برکاته
   1. نمازهای شما صحیح می باشد.
   2. بله غسل کنید.
   برای رهایی از مشکل خودارضایی تلاش کنید که تنها نمانید و سرتان را با فعالیتهای مفید گرم کنید. اگر مجرد هستید بهتر است زمینه ازدواج را فراهم کرده و همسری برای خود برگزینید و از راه حلال به نیازهای خود پاسخ دهید. به درگاه خدا توبه کنید بی شک خدا توبه کنندگان را دوست دارد.

 8. اسلام علیکم
  من جوان 23 ساله هستم از بسیار وقت میشود که دچار این عمل زشت شده ام در اوایل خیلی زیاد این عمل را تکرار میکردم اما طی یکی دو سال اخیر میشود که نسبتا کم ساختم تقریبا اکثر این مشکلات از اثر خود ارضایی برایم پیدا شده است آیا امکان دارد ترک نموده و ازین مشکلات رهایی یابم ؟ یعنی راه برگشتی وجود دارد که این مشکلات من علاج شده و جبران خساره کنم ؟
  باز هم ممنون ازین که جوانان را آگاه میسازید

 9. سلام بر اهل دین و قران وسنت
  من پسری ۲۹ ساله هستم مجرد شاید از سن ۱۰یا۱۲سالگی به این عمل زشت دچار شدم به حدی در زندگی جا موندم که الان دچار افسردگی شدم از درس از ورزش از ازدواج از کار از خدا از دینو ایمان و تمام مواردی که سر دبیر گرامی بیان نمودن دچار وبه دور شدم سخت پشیمانم از خدای بزرگ عاجزانه میخواهم مرا ببخشد مرا یاری دهد تا خودم را بسازم .چندین بار اقدام به ازدواج و خواستگاری رفتم اما چون نیت ضعیفی داشتم کارم سر نمیگرفت .از دوستان وجوانان عزیز میخوام چه دخترها وپسرها از عمل زشت را انجام ندهند چون واقعا پشیمانی به همراه داره عمر تلف کردن است کام زندگی خوش را به گوشه گیری و دیدن فیلم های مبتذل تبدیل نکنیم هیچ سودی ندارد در اخر بسیار سپاس گزارم از سر دبیر محترم اگر راه حلی مناسبی سراغ داشتید برایم ایمیل بزنید .خدا نگهدارتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است ندیده باشید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس