مختصری از زندگی‌نامه علامه جلال الدین سیوطی رحمه الله - نصرت العلوم دات کام

مختصری از زندگی‌نامه علامه جلال الدین سیوطی رحمه الله

1 دقیقه خوانده شده

مختصری از زندگی‌نامه علامه جلال الدین سیوطی رحمه الله

 نام و نسب:

نام: عبدالرحمن، کنیه: ابوالفضل، لقب: جلال الدین

شجره نسب: عبدالرحمن جلال الدین بن ابی بکر محمد کمال الدین بن سابق الدین بن عثمان فخر الدین بن محمد ناظر الدین بن سیف الدین خضربن ابی الصلاح ایوب نجم الدین بن محمد ناصر الدین بن شیخ همام الدین سیوطی

جلال الدین سیوطی در محله خضریه از توابع شهر سیوط، شامگاه یکم رجب المرجب سال ۸۴۹ هـ دیده به جهان گشود. از نخستین روزهای تولد، نبوغ و زیرکی و پاکی و نزاکت در سیمای او آشکار بود و خداوند خوبی‌های فراوان در وجود مبارک او به ودیعت گذاشته بود.

 تحصیل علم و از دست دادن سایه پدری:

هنگامی که عمر مبارک جلال الدین سیوطی ۵ سال و ۷ ماه بود سایه پدری را از دست داد و از تکیه‌گاه قابل اعتمادی محروم گشت. حسب وصیت پدر بزرگوارش تربیت و سرپرستی او به شیخ کمال الدین ابن الهمام حنفی سپرده شد. شیخ مذکور لحظه‌ای از تعلیم و تربیت سیوطی غفلت نورزید، چنانچه ایشان در ۸ سالگی قرآن را حفظ نمود. طبق روال آن زمان کتابهایی همچون مناهج، اصول، الفیه ابن مالک را حفظ کرد و از محضر مشایخ وقت آن روزگار مانند شیخ شمس سیرامی، شیخ مرزبانی حنفی بسیاری از کتابهای متداول درسی را فرا گرفت و از محضر بزرگانی همچون شیخ شهاب الدین، شیخ الاسلام علم الدین علامه بلقینی، علامه شرف الدین المناوی بهره جست و مدت ۱۴ سال در حلقه درس محقق روزگار علامه محی الدین کافچی حضور پیدا کرد و در تمام علوم و فنون عصر خویش دست پیدا کرد و تبدیل به نابغه روزگار گردید و در کتاب «حاطب اللیل و جارف اللیل» خود، نوشته است که از محضر ۱۵۱ استاد بهره جسته و زانوی تلمذ زده است.

 قوت حافظه:

علامه سیوطی حافظ الحدیث بود، در رابطه با قوت و قدرت حافظه‌اش نوشته است، من دویست هزار حدیث حفظ هستم و اگر چنانچه بیش از آنها به من می‌رسید آنها را حفظ می‌کردم.

 عزلت و گوشه‌نشین:

پس از آنکه عمر شریف و مبارک سیوطی به ۴۰ سال رسید، تمام مشاغل دنیوی، درس و تدریس، افتاء و جواب دهی مردم را ترک کرد و به عالم تجرد، عزلت و گوشه‌نشینی، ریاضت و عبادت پرداخت.

خلوتی خواهم که دور چرخ چون گردباد خاکدان دهر ایزد نیابد گردهن

سیوطی در رابطه با عزلت و گوشه‌نشینی خود کتابی به نام التنفس و مقاصفه نوشت و در آن دلایل ترک تدریس و افتاء را توضیح داد…
*┄┅┅✵◈❀❀◈✵┅┅┄

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است ندیده باشید