مسایل قربانی92 - نصرت العلوم دات کام

مسایل قربانی92

1 دقیقه خوانده شده
BM_Quran
 

 

فضايل و احكام دهه اول

ذي الحجّه و عيد قربان

 ‏ارشاد الله جل جلاله است:گوشت‌ها و خون‌هاي قرباني‌ها هرگز به خدا نمي‌رسد بلكه پرهيزگاري شما به او مي‌رسد ‏ [الحج/ 37]

ارشادات رسول اکرم > در مورد فضيلت دهه اول ذی الحجّه

*عمل صالح در هیچ روزی از روزهای دنیا، مانند ده روز اول ذی الحجه، نزد خداوند محبوب نیست؛ صحابه کرام @ عرض کردند یا رسول الله، حتی جهاد در راه خدا! فرمودند: حتی جهاد در راه خدا نیز به این درجه نمی‌رسد مگرآن مجاهدی که با جان و مال خود در راه خدا خارج شود و بر نگردد. (البخاری)

*روزه گرفتن هر روز از دهه‌ی ذی‌الحجه برابر با روزه گرفتن یک سال است و زنده نگه داشتن هر شب آن بمانند زنده نگه داشتن شب قدر است.

(مجمع الزوائد).

*روزه گرفتن روز عرفه (نهم ذی الحجه) کفاره‌ی گناهان یک سال قبل و یک سال بعد می‌باشد.(مسلم).

*در ده روز اول ذی الحجه (سُبحانَ الله و الحمدُ لله و لا اله الَّا الله و الله اکبر)را زیاد بگویید.(طبرانی).

* کسی که اراده قربانی دارد مستحب است که در ده روز اول ذی الحجه، مو و ناخن های خود را نگیرد.(مسلم)

فرموده های رسول خدا> در فضيلت و اهميّت قربانی

*حضرت ام المومنین عایشه صدیقه B از رسول اکرم >  نقل می‌کنند که ایشان فرمودند: هیچ عملی از بنی‌آدم در روز عید قربان بهتر از ریختن خون ( قربانی کردن) نیست و قطعا این حیوان قربانی با شاخ‌ها و سم‌ها و موهای خود در روز قیامت (زنده می‌شود) می‌آید، و قطعا این خونی که از حیوان قربانی می‌ریزد قبل از آن  که به زمین بریزد به درگاه خداوندی شرف قبول شدن می یابد، پس ای بندگان خدا با طیب خاطر قربانی کنید.(ترمذی4/42).

*رسول الله> ارشاد فرمودند: هر اندازه مو بر بدن حیوان قربانی باشد، همان اندازه نیکی به صاحبش می رسد. (احمد و ابن ماجه).

*هیچ عمل انسان در روز عید قربان به پایه قربانی نمی رسد مگر رفت و آمد و نیکی به خویشاوندان(خصوصا اقوامی که با آن‌ها قطع رابطه کرده است).(طبرانی).

وعید در مورد افرادی که قربانی نمی‌کنند

*ازحضرت ابو‌‌هریره C روایت شده که  آن حضرت > ارشاد فرمودند:« هر شخصی که توانایی قربانی کردن را داشت و با وجود آن قربانی نکرد نزدیک عیدگاه ما نیاید، در روایتی دیگر آمده کسی که مال داشت و قربانی نکرد نزدیک عیدگاه ما نیاید.

( السنن الكبرى للبيهقي وفي ذيله الجوهر النقي – (ج 9 / ص 260)، المستدرك على الصحيحين للنيسابوري – (ج 4 / ص 258).

 

قربانی بر چه کسانی واجب است

*بر هر مسلمانی که بالغ، مقیم و مالک نصاب باشد، قربانی و اجب است. مالک نصاب به کسی گفته می شود که در روزهای عید، اموال او به حد نصاب زکات که 20 مثقال شرعی معادل 5/87 گرم یا قیمت این مقدار طلا است برسد، البته منزلی که در آن سکونت دارد، وسیله ای که برای استفاده شخصی اش است، لباس و ظروف و اشیا دیگر که جز ضروریات زندگی هستند در محاسبه شمار نمی شوند.

* در نصاب قربانی، گذشتن یک سال بر مال شرط نیست.

*قربانی بر فقیر و مسافر واجب نیست البته اگر قربانی کردند اجر کامل به آنها می رسد.

*زنی که قیمت زیور آلات و دیگر اموال غیر ضروری‌اش به حد نصاب فوق برسد قربانی بر او نیز واجب می‌شود.

*بر اطفال نابالغ که غنی هستند قربانی واجب نیست و سرپرست هم اجازه ندارد که از مال طفل قربانی کند؛  فتوی  بر همین قول است. (البحر الرائق).

*در ایام قربانی هر وقت دلش می خواهد قربانی کند فرقی نمی کند حیوان قربانی را در روز ذبح کند یا در شب، البته در روز بهتر است.

4

احکام تکبيرات تشريق

*خواندن تكبيرات تشريق يعني (الله اكبر الله اكبر، لا اله الا الله و الله اكبر،  الله اكبر و لِلّه الحمد) یکبار متصل بعد از نمازهای فرض با صدای بلند بر هر نماز گزار (امام، مقتدی، مرد، زن، مسافر و مقیم ) واجب است.

*شروع تکبیرات از نماز صبح روز عرفه(نهم) می باشد و تا عصر روز (سیزدهم) ادامه دارد (جمعاً 5 روز).

*زنان از این جهت که صدایشان برای نامحرم عورت است، تکبیرات را آهسته بخوانند.

*مسبوق بعد از کامل کردن نمازش تکبیرات تشریق را با آواز بلند بخواند.

*اگر گفتن تكبيرات تشريق را فراموش كرد تا زماني كه عمل منافي نماز از وي سر نزده گنجايش دارد كه تكبيرات تشريق را بگويد ، و اگر عمل منافي نماز انجام داد گفتن  تكبيرات لازمی نیست، قضا ندارند بلكه استغفار نمايد.

6

*کسی که قربانی بر او واجب بوده، لیکن چندین سال قربانی نکرده است و اکنون از عمل گذشته خویش پشیمان شده، به عوض هر سالی که قربانی نکرده،  قیمت یک گوسفند یا یک هفتمِ گاو  را صدقه نماید.

*با سود خوار در قربانی شریک شدن درست نیست.

*قرباني كردن از جانب شخصي كه فوت شده است جایز است.

* قرباني نمودن از طرف شخص دیگر، با اجازه ي آن شخص درست است.

*اگر شخصي به اندازه نصاب، سرمایه دارد البته  وام هايش از اين مقدار بيشتر است، بر او قرباني لازم نيست.

* اگر شخصي بر ديگران وام داشت كه با آن وام ها توانگر محسوب مي شد و بدهكارانش نيز اقرار بر آن دارند ، پس بر وي قرباني واجب است.

* شخصی برای قربانی حیوانی خریداری نمود که قبل از فرا رسیدن عید قربان، دچار عیبی شد، اگر شخص سرمایه دار است قربانی این حیوان جایز نیست و باید به جای آن حیوانی دیگر قربانی کند، و در صورتی که شخص فقیر باشد پس همین حیوان را قربانی کند.

5

مسایل قربانی و نماز عید

مسئله: حیوان را بر پهلوی چپ روی به قبله بخواباند؛ خود نیز چهره اش را به سمت قبله نماید؛ با دست راست با گفتن (بسم الله الله اکبر ) حلقوم، مری و دو رگ خون را در محل حلق، قطع کند.

 مسئله: این دعا را بخواند (إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ، بِسْمِ اللَّهِ وَاللَّهُ أَكْبَرُ اللَّهُمَّ مِنْكَ وَلَكَ).

مسئله: حیوان  قطع نخاع نشود زیرا مکروه است. مسئله: تيز كردن كارد جلوي حيوان ، مكروه است.

مسئله:  حيواني كه وضع حمل آن نزديك باشد ذبح آن مكروه است.

مسئله: در صورتی که حیوان قربانی، قبل از ذبح، بچه ای به دنیا آورد، آن بچه نیز قربانی یا زنده صدقه شود.

مسئله: رحت، و مهار حیوانِ قربانی صدقه کرده شود.

مسئله: خوردن آله تناسلی حیوان نر یا ماده،  بیضه، غده، خون جاری، مثانه، زهره دان حیوان، مکروه تحریمی است.

مسئله: دادن پوست، گوشت و دیگر قسمت های حیوان قربانی، به عنوان دستمزد به قصاب، درست نیست.

مسئله:  مستحب است که شتر نحر شود.(طریقه نحر این است که یک دست شتر بسته شود و در حالت ایستاده با خنجری دو لبه، ضربه ای بر لبّه وارد و دو رگ دو طرف گردن بریده شوند و شتر را به حال خود رها کرده تا بعد از خونریزی ضعیف و بر زمین بیفتد).

مسئله: پوست كردن حيوان بعد از ذبح فورا مكروه است.

مسئله:  تقسیم گوشت در صورتی که در گاو  و شتر هفت نفر یا کمتر شریک شدند باید با ترازو باشد نه تخمینی. ( البته اگر مقداری از پاچه ها و سر حیوان تخمیناً هم تقسیم کرده شود درست است).

مسئله: مستحب است که گوشت قربانی سه حصه شود، یک حصه به فقراء صدقه شود و یک حصه به خویشاوندان و دوستان هدیه گردد و ما بقی را خود مصرف کند.

مسئله: پوست قربانی را صدقه کند و یا در منزل استفاده کند یا آن را فروخته و پولش را به شخصی بدهد که مستحق زکات باشد ، زیرا آن حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند: هر کس پوست قربانی خود را بفروشد، گویا قربانی نکرده است. ( مستدرک حاکم) مسئله: قیمت پوست قربانی را در مسجد یا در اموری که دادن زکات به آنها درست نباشد جایز نیست.

4

 

مسئله: برای افراد توانگر مناسب است همان طوری که برای خود قربانی می کند برای خویشاوندانی که وفات نموده اند از قبیل: مادر، پدر، و … نیز قربانی کنند تا آنها نیز از این ثواب بسیار بزرگ محروم نباشند، و شایسته است عوض پیامبر اکرم>وهمسرانش و بزرگان دین هم قربانی کند و با این عمل روح آنها را شاد نماید.(برگرفته از زیور بهشت).

 مسئله: اگر شخصی، امام را در حالی یافت که از تکبیرات زوائد فارغ، و مشغول قرائت بود، تکبیر تحریمه گفته و  با بلند کردن دستها تکبیرات زوائد را بجا بیاورد ، اگرچه امام به قرائت مشغول باشد ،  لیکن اگر امام را در رکوع یافت، تکبیرات را بدون بلند کردن دستها، در رکوع  بگوید. (الدر المختار: 5/127).

مسئله: کسی که از او یک رکعت نماز عید فوت شد، بعد از سلام امام بلند شده، ابتدا قراءت بخواند سپس تکبیرات زوائد را گفته به رکوع برود. (الدر المختار: 5/127).

مسئله: نماز عید قضایی ندارد از این رو کسی که نماز عید از وی فوت شد، مناسب است که به خانه رفته و چهار رکعت نماز چاشت بخواند. ناگفته نماند که این چهار رکعت قایم مقام نماز عید نمی باشد.(الدرالمختار).

 

 

قربانی چه  حيواناتی صحيح است

*قربانی گوسفند و بز یک ساله، گاو و گاومیش دو ساله و شتر پنج ساله درست است. ( نر و ماده برابر است)

*بهترين حيوان براي قرباني، قوچ است.

*اگر برّه شش ماهه یا بیشتر، به اندازه ای جثه اش بزرگ شده باشد که در میان گوسفندان یک ساله تشخیص داده نشود،  قربانی آن نیز جایز است.

*گوسفند از یک نفر و گاو و شتر از 7 نفر یا کمتر به شرط این که همگی نیت قربانی

             و تقرب داشته باشند جایز است.

قربانی حيواناتی که دارای عيوب زير باشند جايز نيست

1- هر دو چشم، یا یک چشم حیوان نابینا باشد. 2- حیوان به گونه ای فلج باشد که خودش نتواند به محل ذبح برود و همچنین حیوانی که با سه پا راه می رود و پای چهارم را اصلاً بر زمین نمی گذارد. 3- به اندازه ای لاغر باشد که مغز استخوانش خشک شده باشد. 4- نصف دندان ها یا بیشتر از نصف افتاده باشد. 5- مادر زادی گوش نداشته باشد یا نصف گوش و یا بیشتر از نصف قطع شده باشد. 6- مادر زادی دم نداشته باشد یا نصف یا بیشتر از نصف دم یا دمبه قطع شده باشد. 7- بینی حیوان قطع شده باشد. 8- سر پستان قطع یا پستان خشک شده باشد، یا پستان به گونه ای زخمی باشد که نتواند بچه را شیر بدهد.(از گوسفند یک پستان و از گاو و شتر دو پستان) 9- خنثی (حیوانی که نر و ماده بودنش معلوم نشود).

 

10- حیوانی که فقط کثافت  می خورد. 11- شکستگی شاخ در حدی باشد که به مغز برسد. 12- حیوانی که زبانش بگونه ای قطع باشد که نتواند علف بخورد. 13- حیوانی که مریضی اش ظاهر باشد.

منابع: (شامی- بدائع الصنائع-  فتاوی قاضی خان-  فتاوی عالمگیریه-  فتح القدیر-  بحرالرائق-  فتاوی محمودیه- احسن الفتاوی-  البنایه)


 

 

داستان های بیشتر

1 دقیقه خوانده شده
1 دقیقه خوانده شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است ندیده باشید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس