برگزاری نوزدهمین اجلاس مجمع فقه اسلامی ( اهل سنت) - نصرت العلوم دات کام

برگزاری نوزدهمین اجلاس مجمع فقه اسلامی ( اهل سنت)

1 دقیقه خوانده شده


1528741_498065250302237_1024814616_n-660x330برگزاری نوزدهمین اجلاس مجمع فقه اسلامی ( اهل سنت) ایران با شرکت حدود پنجاه نفر از علما و مفتیان برجسته اهل سنت کشور در زاهدان.

مجمع فقه اسلامی ( اهل سنت کشور ) پانزده سال قبل به منظور بررسی و پاسخگویی مسایل و حوادث جدید از نخبگان و کارشناسان فقه اسلامی تشکیل گردیده است. این مجمع تا به حال نوزده اجلاس تشکیل داده و پیرامون مسایل و حوادث مختلف فقهی بحثها و مصوباتی داشته است. که نوزدهمین نشست آن در تاریخ ۷-۸ دی ماه ۱۳۹۲ ه ش مطابق با ۲۶-۲۵ صفر ۱۴۳۵ ه ق با شرکت حدود پنجاه نفر از أعضاء مجمع و علمای مدعو در محل حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان برگزار گردید.
این اجلاس با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و سپس حضرت شیخ الإسلام مولانا عبدالحمید ریاست مجمع سخنانی پیرامون نقش و جایگاه علما و مسئولیت آنها در قبال مشکلات جامعه و اهمیت مجمع فقهی ایراد فرمودند.
——————-
مصوبات نوزدهمین نشست مجمع فقه اسلامی (ایران)
=====================================
در این نشست سه موضوع : ۱٫ رهن واجاره منازل، ۲٫ تعدد و تداخل کفارهدر قتل خطا، ۳٫ اختلاف مطالع و رویت هلال مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در پایان موارد ذیل به تصویب رسید.
رهن و اجاره منزل:
 
1- عقدی که امروز با نام ((رهن و اجاره منازل)) بین مردم رایج است دارای برخی اشکالات شرعی از جمله استفاده از رهن و سکونت در منزل بدون پرداخت اجاره بها، می باشد؛ لذا بر عموم مسلمانان واجب است حتی الامکان از این گونه معاملات خودداری کنند.
 
2- بر این که صاحب منزل و مستاجر هر دو به اهداف مورد نظر خود دست یابند موجر اجاره بهای یک یا چند سال را نقدا از مستاجر دریافت نماید که این اجاره به شرط تقدیم اجرت است؛ و از لحاظ شرعی هیچ اشکال و ایرادی ندارد.
 
3- در شهرها و مناطقی که راهکار فوق، قابل اجرا نیست و چاره ای جز انجام عقد مروج ((رهن منازل)) وجود ندارد با توجه به نیاز و حاجت شدید مردم، بنابر اصل حاجت و ضرورت که در فقه اسلام مورد توجه فقهای اسلامی قرار گرفته است؛ گنجایش دارد.
تداخل و تعدد کفاره در قتل خطا:
به علت عدم وجود نص صریح در خصوص تداخل کفاره قتل خطا؛ رای اکثریت اعضا بر تعدد بود؛ البته بعضی از اعضای مجمع بنابر عسر و حرج به تداخل کفاره قتل خطا نظر دادند و عده ای از اظهار نظر توقف کردند.
لذا بنابر نظر اول ((تعدد کفاره)) در صورت تعدد مقتولین در حوادث رانندگی و، فرد مقصر در قبال هر مقتول تا جایی که می تواند دو ماه روزه بگیرد و بعد از این که از روزه گرفتن عاجز ماند از بارگاه الهی طلب مغفرت و بخشش نماید و وصیت به ادای فدیه بکند. و برخی از اعضا در صورت عاجز ماندن از ادامه روزه گرفتن بر أساس قولی در مذهب حنابله توصیه به اطعام نمودند.
رویت هلال و اختلاف مطالع و اعتبار و عدم آن:
پس از قرائت مقالاتی پیرامون مساله رویت هلال و اختلاف مطالع و اعتبار و عدم آن و تاثیر محاسبات نجومی بر مساله رویت هلال، نظرات مختلفی ارائه گردید و همه به این نتیجه رسیدند : چون شیوه استهلال و قضاوت درباره آن در کشورهای اسلامی برای اعضا کاملا مشخص و روشن نیست و ابهاماتی وجود دارد؛ لذا برای جلوگیری از تشتت و افتراق در خصوص رمضان و عیدین تا زمانیکه جهان اسلام بر شیوه واحدی اتفاق نظر نکرده است فعلا راهکار ذیل پیشنهاد و مصوب گشت.
 .
1- مقرر گردید در دارالعلوم زاهدان ستادی تحت عنوان ((ستاد مرکزی استهلال)) تشکیل گردد
 .
2- در مناطق سنی نشین کشور کمیته های استهلال نیز تشکیل شود
3- کمیته های مناطق با ستاد مرکزی واقع در دارالعلوم زاهدان در خصوص رویت هلال، هماهنگ و مرتبط باشند.
 
4- کمیته های مذکور سعی داشته باشند محاسبات نجومی روز را در رابطه با رویت هلال مدنظر قرار دهند.
 .
5- برای کمیته های استهلال شرح وظایفی توسط ستاد مرکزی تدوین و در اختیار آنها قرار داده شود
 
6- کمیته های استهلال پس از اثبات رویت گزارش خود را به ستاد مرکزی اعلام دارند و پس از اینکه ستاد مرکزی، ثبوت رویت هلال را تایید کرد، نتیجه آن، در هر منطقه توسط کمیته مربوطه اعلام گردد.
 
7- هیئتی از علما جهت هماهنگی و گفتگو با ستاد استهلال کشور تشکیل گردد.
و صلی الله علی سیدنا محمد و آله و صحبه اجمعین
مجمع فقه اسلامی اهل سنت ایران))

 

 

داستان های بیشتر

1 دقیقه خوانده شده
1 دقیقه خوانده شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *